Zemřel br. mjr. v. v. Michal Hečka

9. 5. 2023

Dnes, tedy 9. května 2023, zemřel ve věku 98 let válečný veterán bratr major ve výslužbě Michal Hečka, účastník druhé světové války coby příslušník 1. československého armádního sboru a člen Jednoty Československé obce legionářské Brno 1.

Michal Hečka se narodil 24. listopadu 1924 v obci Sinivír (Siněvir) na Podkarpatské Rusi v tehdejší Československé republice. Do odbojového hnutí v okrese Chust se zapojil již v osmnácti letech, na jaře 1942, další rok se přidal k partyzánům. V listopadu 1944 vstoupil do řad československé zahraniční armády a stal se tzv. svobodovcem. Působil jako intendant a později byl převelen k pěchotě a na frontovou linii. Společně s 1. a také 3. československou samostatnou brigádou v SSSR se účastnil osvobozování Slovenska. Vzpomínal: „Stříleli po nás Němci i slovenští gardisté. Když jsem vyběhl ze zákopu se dvěma kamarády nedaleko Liptovského Mikuláše, vedle běžící Vasil Ruščák dostal kulku přímo do čela, další střela mi prolítla mezi nohama, a další zabila vedle mne z druhé strany běžícího Benáka.“ Konec války jej zastihl na Moravě, na Boskovicku. Po válce se podílel na rušení polních pošt a v prosinci 1945 vstoupil do služeb Hradní stráže. U ostrahy hlavy státu sloužil až do září 1948, kdy definitivně demobilizoval. Dále pracoval ve stavebnictví. Celoživotní vášní pro něj bylo včelařství, kterému se věnoval až do 95 let. Byl také aktivním členem Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. V roce 2008 vyšla o jeho válečných zážitcích kniha Jiřího Jaroše Nickelliho nazvaná „Syn Karpat“. Poslední roky života strávil v Kunštátu, kde také major ve výslužbě Michal Hečka 9. května 2023 zemřel.

Čest jeho památce.

Mladý Michal Hečka jako příslušník Hradní stráže po druhé světové válce. (sbírka Post Bellum)

Válečný veterán Michal Hečka na skupinovém snímku z listopadu 2020, kdy mu byl Krajským vojenským velitelství Brno předán Pamětní odznak k 75. výročí konce druhé světové války. (foto Viktor Šinkovec)