Zemřel br. plk. v. v. Vasil Timkovič

2. 1. 2023

Bohužel musíme nový rok začít smutnou zprávou. V noci z 1. na 2. ledna 2023 nás navždy opustil další válečný veterán, vězeň sovětského gulagu a účastník bojů na východní frontě druhé světové války, též dlouholetý předseda Jednoty Československé obce legionářské v Ústí nad Orlicí br. plukovník ve výslužbě Vasil Timkovič. Bylo mu 99 let.

Vasil Timkovič se narodil 21. března 1923 ve vsi Skotarske na Podkarpatské Rusi v tehdejším Československu, dnes se jedná o Zakarpatskou oblast na Ukrajině. Po obsazení regionu maďarskou armádou se společně s dalšími neplnoletými spolužáky rozhodl odejít do Polska, tehdy již zabraného Sovětským svazem, aby se zapojil do boje. Namísto toho však byl sovětskými pohraničníky zatčen a odsouzen ke třem letům nucených prací za nelegální přechod sovětské hranice. Byl transportován do Sevpečlagu, neboli Severopečorského nápravně pracovního tábora u severoruského města Pečora. Šestnáctiletý hoch tak pocítil kruté zacházení v sovětském koncentračním táboře, tzv. gulagu. Po letech na to vzpomínal: „Museli jsme to přetrpět. Hodně starších lidí to nevydrželo. Když někdo zemřel, prostě ho hodili za bránu, a když jich tam bylo čtyři nebo šest, tak je bůhvíkam odvezli.“ V nelidských podmínkách pracoval na stavbě železniční trati z Vorkuty do Moskvy. Podobně, jako další vězně, i jeho neustále trápil velký hlad. Dokonce se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Nakonec byl po odpykaném tříletém „trestu“ propuštěn a směl se vydat do Buzuluku, kde se formovala československá vojenská jednotka. Dne 2. února 1943 tedy vystoupil do československé zahraniční armády a absolvoval první vojenský výcvik. Zúčastnil se osvobození Kyjeva, bojů na Dukle a osvobozování Slovenska. Zpráva o konci války jej zastihla ve Vsetíně.
Podkarpatská Rus se již nevrátila k Československu, ale stala se válečnou kořistí Sovětského svazu. Otec Vasila Timkoviče, lesní správce Georg, byl před návratem syna odvlečen sovětskou kontrarozvědkou NKVD a slehla se po něm zem. To jen umocnilo přesvědčení Vasila Timkoviče, aby v rodné obci nezůstával a rozhodl se přesídlit do Československa, zatímco rodina zůstala žít v SSSR. Dál sloužil v československé armádě, než odešel v roce 1980 do důchodu. Na počátku 90. let se angažoval při obnově Československé obce legionářské a stal se prvním předsedou její jednoty v Ústí nad Orlicí. V roce 1996 byl povýšen do hodnosti plukovníka. Byl držitelem několika vyznamenání a v roce 2021 byl jmenován čestným občanem města Česká Třebová, kde poslední léta žil.

Čest jeho památce.

Vasil Timkovič jako příslušník československé armády po druhé světové válce. (foto rodinný archiv)

Válečný veterán br. Vasil Timkovič na snímku z roku 2019. (foto Paměť národa)