Zemřela odbojářka Františka Sláčíková

14. 2. 2023

V pátek 10. února 2023 zemřela ve věku nedožitých 94 let válečná veteránka Františka Sláčíková. Během německé okupace se její rodina zapojila po boku dalších pasekářů do pomoci partyzánům na Valašsku.

Narodila se 4. května 1929 v Pozděchově a celý život strávila v této chudé valašské vesnici. Její otec, zemědělec, byl společně se sedmadvaceti dalšími pasekáři z okolí Ploštiny zapojen do podpory partyzánů. I přes vysoké riziko se do odboje zapojila také patnáctiletá Františka. Otec byl 19. dubna 1945 upálen během zátahu německých a slovenských ozbrojených složek proti partyzánům na Ploštině. Žádní partyzáni dopadeni nebyli, umírali pouze civilisté. Matka Františky vážně onemocněla a krátce po válce zemřela. Tím veškerá starost o hospodářství padla na mladou Františku.

Založila vlastní rodinu, vychovala čtyři vlastní syny a dceru své předčasně zemřelé sestry. Celý její život byl naplněn těžkou prací v zemědělství a obětavou péčí o rodinu. Až do svých 90 let se aktivně účastnila pietních aktů a vzpomínkových akcí k uctění umučených a popravených odbojářů. Dožila v klidu a pohodě v rodině svého syna Milana, který o ni společně s ostatními členy rodiny a nejbližšími příbuznými velmi zodpovědně pečoval.

Čest její památce.

Válečná veteránka Františka Sláčíková se synem Milanem na snímku z roku 2020 (foto Karel Vaculík)