Zemřela ses. Libuše Rudelová

17. 1. 2023

Ve čtvrtek 12. ledna 2023 zemřela ve věku 99 let válečná veteránka, odbojářka a členka Jednoty Československé obce legionářské v Opavě ses. Libuše Rudelová.

Libuše Rudelová se narodila 25. listopadu 1923 ve Slaném, kde také žila v době německé okupace. Během druhé světové války se společně se starší sestrou zapojila do domácího odboje, kdy podporovaly a přechovávaly pronásledované osoby. Po osvobození a konci války pomáhala Libuše Rudelová v rámci programu obnovy pohraničí, ze které se musely vystěhovat němečtí obyvatelé. Odešla do Krnova, kde pracovala jako vedoucí domova mládeže pro děvčata. Seznámila se tam také s budoucím manželem Karlem. Když spolu založili vlastní rodinu, vychovali syny Karla a Vladimíra. Žila skromně, její největší vášní byla péče o zahradu u jejich domu, kde pěstovala květiny.
V roce 2013 se Libuše Rudelová stala členkou Jednoty Československé obce legionářské v Opavě. Až do svých devadesáti pěti let se aktivně účastnila vzpomínkových akcí v Krnově a okolí. Do řad legionářské Obce přivedla i oba své syny, kteří ji na akcích doprovázeli.

Čest její památce.

Ses. Libuši Rudelové byla v roce 2018, u příležitosti jejích 95. narozenin, předána Pamětní medaile ČsOL II. stupně. (foto Sbírka ČsOL)