Historická exkurze

18. 11. 2012

23. 5.

Druhý den po našem příjezdu jsme se zúčastnili vzpomínkového aktu k uctění památky československých vojáků v belgických městech Adinkerke a De Panne. Tuto vzpomínku belgičtí občané každoročně pořádají již více než 40 let. Poté jsme se přesunuli do města De Panne, kde jsme mohli zhlédnout přehlídku čestné stráže a koncert české vojenské hudby na Leopold esplanade.

 

24. 5.

Třetí den jsme navštívili dva velké raketové bunkry, které měly sloužit k odpalování raket na Anglii. Jako první jsme navštívili muzeum Le Blockhaus, které původně sloužilo jako první raketová základna určená pro montáž, plnění a odpalování raket V2.

Po prohlídce areálu muzea jsme se přesunuli k městečku Wizernes k dalšímu raketovému bunkru La Coupole. Tento bunkr měl být základnou pro odpalování raket V2. Jedná se o betonovou kopuli na vrchu hory s rozsáhlým podzemním komplexem chodeb.

Při zpáteční cestě jsme se zastavili u místního vojenského hřbitova, kde jsou pochováni někteří českoslovenští vojáci, kteří podlehli zraněním v blízké kanadské nemocnici.

25. 5.

Čtvrtý den jsme se v ranních hodinách vydali do dunkerqueského muzea Dynamo, jehož expozice je zaměřena na stejnojmennou operaci, ve které se evakuoval britský expediční sbor. Poté byl volný čas na prohlídku přístavního města Dunkerque.

Po prohlídce města jsme se přesunuli k Batterii Todt do prostoru Pas-de-Calais. Tato baterie byla vystavěna k podpoře předpokládaného vylodění německých vojsk v Anglii. U muzea jsme mohli vidět velký železniční kanon K5. Při zpáteční cestě jsme se zastavili na výběžku Cap Gris-Nez, odkud je za dobré viditelnosti vidět Anglii.

26. 5.

Poslední den naší exkurze jsme měli příležitost prohlédnout si radnici v Dunkerque, kam jsme byli pozváni starostou města. Po prohlídce jsme se vydali k národnímu hřbitovu v La Targette, kde jsme položili věnce k památníku padlých.

Odpoledne jsme navštívili neblaze proslulé město belgické město Ypres. Za první světové války bylo okolní území posledním kouskem Belgie, kterým se Němcům nepodařilo obsadit. Zde byl dne 22. 4. 1915 použit poprvé bojový plyn. Městem nás provázeli sestra Kolaříková s manželem Chrisem Lockem. Společně jsme si prohlédli největší vojenský hřbitov Commonwealthu – Tyne Cot Cementery – a poslechli si příběh o nejslavnější básni In Flanders Fields. Poté jsme uctili památku našeho stíhacího letce Karla Pavlíka.

Večer jsme se zúčastnili ceremoniálu Last Post pod Meninskou branou, která slouží jako pomník padlým vojákům Commonwealthu.

Text: Jan Hnělička, ČsOL Jednota Liberec, foto: studenti gymnázia F. X. Šaldy v Liberci