Přijďte s námi oslavit Den válečných veteránů

7. 11. 2013

Den válečných veteránů, 11. listopad, je dnem věnovaným památce všech válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

Tento den byl vybrán symbolicky, neboť právě 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compigne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1918, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongres Den příměří na Den veteránů.

Symbolem Dne válečných veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Hlavní letošní oslavy Dne válečných veteránů se již tradičně uskuteční v Praze na Vítkově v pondělí 11. listopadu, ale současně budou probíhat v řadě měst a obcí České republiky. Vedení Československé obce legionářské, jejíž členové se budou těchto pietních akcí ve velkém počtu účastnit, zve všechny naše občany, aby se k této vzpomínce připojili. Váleční veteráni i jejich žijící potomci si tuto vzpomínku nepochybě zaslouží.

Ladislav Lenk, foto: autor a archiv ČsOL