Zborov 2017

banner FB e

Dne 2. července 2017 uplyne přesně 100 let od památné zborovské bitvy. Pojďte s námi vzpomenout na tuto jedinečnou událost, která byla základním kamenem při vzniku našeho státu.

Na těchto stránkách budou soustředěny informace o plánovaných akcích. A jaké to budou?

Pouť do Zborova - 2. července 2017 proběhne slavnostní odhalení zrekonstruované mohyly padlých v Kalinivce (Cecové). Pro poutníky připravujeme také bohatý doprovodný program. Například komentované prohlídky po bojišti, či divadelní představení Zborov.

Svíčky za padlé - ti, kteří se nebudou moci zúčastnit pouti na Ukrajinu, ale budou s námi chtít uctít památku padlých, budou mít příležitost něco udělat přímo doma. Sami vyzýváme několik desítek obcí, ve kterých se narodili muži, kteří padli u Zborova, aby u vhodného pomníku zapálili na jejich paměť svíčku. Seznam míst a jména padlých jsou dostupná na interaktivní mapě.

Rekonstrukce bitvy - víkend, který bude následovat po výročí bitvy, se uskuteční též velkolepá bojová ukázka, která divákům přiblíží boj svedený před sto lety. Samotné ukázky se zúčastní velkém množství mužů v dobových stejnokrojích, ale také obrněná technika a historická letadla.

O jednotlivých aktivitách se více dozvíte po kliknutí na příslušnou kolonku v menu vpravo.