VyhledáváníVe středu 29. července zemřel ve věku úctyhodných 98 let člen jednoty Československé obce legionářské Ostrava I, čestný občan města Ostravy, účastník druhého domácího odboje, lékař a především sokol tělem i duší, bratr Věroslav Dušek. 

Vážení příznivci a podporovatelé Nadačního fondu Legie 100, Správní rada Nadačního fondu Legie 100 došla na svém jednání dne 9. 7. 2020 k rozhodnutí, že vzhledem k blížícímu se ukončení projektu Legie 100, účel, na jehož realizaci byl nadační fond a veřejná sbírka založeny, byl naplněn, a tak není důvod již déle v této činnosti setrvávat. 

V pátek 17. července 2020 zemřel ve věku 93 let válečný veterán druhé světové války, člen a bývalý předseda lanškrounské jednoty Československé obce legionářské, bratr četař v. v. Josef Švarc. Čest jeho památce. 

S počátkem letních prázdnin přichází také Muzeum československých legií, které Československá obec legionářská provozuje na adrese svého sídla (Sokolská 33, Praha 2), s několika novinkami. Pravidelná otevírací doba úterý - pátek, od 9:00 do 18:00 hodin, se nyní rozšiřuje i o víkendy, kdy bude otevřeno od 10:00 do 18:00. Pondělky zůstávají zavřené, jako u většiny muzeí. Víkendovou otevírací dobou chceme vyjít vstříct těm, kteří naše muzeum nemohou navštívit v pracovních dnech. 

V pondělí 22. června 2020 zemřela členka královehradecké jednoty Československé obce legionářské, válečná veterána a bývalá zdravotnice 1. československého armádního sboru v SSSR sestra Janina Černá, rozená Malinská. Čest její památce. 

Ve čtvrtek 18. 6. 2020 zemřel ve věku 95 let válečný veterán druhé světové války, bývalý příslušník 1. československého armádního sboru v SSSR, kapitán ve výslužbě Pavel Hančák. Čest jeho památce. 

Dňa 4. júna 2020 sme si na Slovensku pripomenuli jednu z najvýznamnejších udalostí v moderných dejinách Československa a Slovenska – sté výročie podpisu Trianonskej mierovej zmluvy. Tento dokument aj medzinárodnoprávne zakotvil odchod slovenského národa z bývalého Uhorska a prvýkrát stanovil aj južné hranice Slovenska, ktoré s malými obmenami platia až dodnes. 

V pátek 5. června 2020 se uskuteční vůbec první závod ve sportovně dynamické střelbě podle pravidel IPSC v kategorii superjunioři v České republice. Legionáři spolu se Squad shooting team připravují pro nejmladší sportovní střelce na letošní rok celý seriál závodů zvaný Kummer cup.

Československá obec legionářská jednota Olomouc 2 si v Kojetíně důstojně připomněla 8. května 2020 75. ukončení 2. světové války. U pomníku vojákům Rudé a rumunské armády se pietní vzpomínky zúčastnil br. Jiří Hübner, br. Tomáš Hejtmánek a br. Jan Polach. 

Důstojné oslavy 75. Výročí osvobození Československa proběhly i v okrese Nový Jičín, který má devět měst a další místní části, 44 je pak ještě i samostatných obcí. V této nelehké situaci, kdy je celý svět zasažen virovým problémem se kladení věnců a květin muselo obejít bez veřejnosti a tak se oslavy změnily na komorní uctění památky padlým. 

Ve čtvrtek 7. května 2020 si členové Jednoty ČsOL v Bruntále "34. pěšího pluku střelce J. Čapka" připomněli 75. výroční osvobození našeho města Bruntálu, osvobození Československa a ukončení druhé světové války v Evropě. I když současná situace nedovolovala uspořádat pietní akt takový, jaký by si toto výročí zasloužilo, v zájmu zachování památky na všechny padlé vojáky spojeneckých armád, povstalce a partyzány, rozhodli se členové naší jednoty tichou vzpomínkou a položením kytice uctít jejich památku. 

Na pozvání Městského úřadu v Krupce byla dne 24. dubna 2020 uctěna památka 313 obětí transportu z Ossendorfu. Obětem transportu byl odhalen v roce 1948 pomník na Prokopce, který je každoročně místem konání vzpomínkové akce, které se účastní nejvyšší ústavní činitelé. Letos proběhla pieta komorně. 

V pátek 8. května 2020 jsme si připomněli výročí konce druhé světové války i revoluční události květnových dní hned u 20 pomníků a pietních míst v Mladé Boleslavi a okolí, a to s nezbytným respektem vůči platným opatřením. 

Ještě na začátku roku si nikdo nepředstavoval, co se za pár dní, měsíců stane se zeměmi v Evropě i mimo ni, co se pro mnohé stane černou můrou, jaká opatření nás v souvislosti s koronavirem čekají. Mnozí tak plánovali různé akce, pietní akce a především akce k 75. výročí ukončení druhé světové války. Ale osud tomu chtěl jinak. V době karantény jsme všichni dostali nové příležitosti. Zrušily se i velké oslavy ke květnovému významnému výročí, ovšem řada z nás si 8. květen 1945 připomněla důstojně a bez veřejnosti. 

Vážení členové Československé obce legionářské, vážení potomci po československých legionářích, sestry a bratři,

v posledních dnech jsme si mohli opět připomenout, jak vynikající službu veřejnosti činí Československá obec legionářská, pokud ze všech sil a po celé naší vlasti připomíná občanům naší republiky význam československých legionářů pro vznik Československé republiky a její následný vývoj coby svobodného a právního státu v duchu ideálů Tomáše Garrigua Masaryka. 

Vzhledem k situaci ohledně epidemie koronaviru nebylo možné letošní oslavy půlkulatého 75. výročí osvobození oslavit veřejně, přistoupil i městys Radomyšl, město Sedlice a město Písek k uspořádání neveřejných pietních aktů. I Československá obec legionářská (ČsOL) vytvořila projekt k 75. výročí osvobození,  jehož cílem bylo, aby místa spojená s osvobozením naší vlasti nezůstala v této době bez vzpomínky. V tomto projektu vyzvala ČsOL širokou veřejnost i své členy, aby uctili památku u pomníků týkajících se osvobození i obětí 2. světové války a místa, kde položí květinové dary, nahlásili do online mapy zveřejněné na webových stránkách ČsOL. 

Československá obec legionářská a Nakladatelství Epocha s.r.o. vydaly novou publikaci věnovanou historii první světové války na italské frontě, včetně působení československých legionářů. Autorem knihy "Iluzorní spojenectví. Role Itálie v procesu formování Československa" je italský badatel Lamberto Ferranti. 

V čase, kdy jsme si připomínali 75. výročí osvobození a konce druhé světové války v Evropě nás navždy opustil jeden z těch, kteří se o nabytí svobody aktivně zasloužili. Podplukovník v. v. Jaroslav Maršák, účastník plzeňského povstání proti německým okupantům a dlouholetý člen plzeňské jednoty Československé obce legionářské, zemřel ve čtvrtek 7. května 2020. 

Na začátek května připadá smutné výročí smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Ústředí ČsOL si jeho památku připomíná každoročně v tento den na pražském Petříně pietním aktem u jeho sochy před Štefánikovou hvězdárnou. Ani letos, byť v omezených podmínkách, tomu nebylo jinak. 

Vážení váleční veteráni druhé světové války, vážení členové Československé obce legionářské, sestry a bratři,

 

dovolte mi, abych vám poděkoval za to, jak disciplinovaně a důstojně jste přistoupili k připomínce 75. výročí vítězství v druhé světové válce v aktuální situaci, která nedovolila uspořádat náležité slavnosti osvobození nejen u nás, ale na celém světě. V uplynulých dnech se konala řada pietních vzpomínek, které, ač komorní, uctily čestně památku padlých. Děkuji všem, kteří svým dětem a vnoučatům vyprávěli a vypráví o hrdinství a obětech, které si vyžádal boj s odpornou nacistickou ideologií a jež bylo třeba ke konečné porážce německé armády a jejích přisluhovačů. Nastupující generace budou jednou těmi, jež převezmou odkaz boje za svobodu, náleží jim proto naše plná pozornost a snaha předat co nejvíce. 

Po nezbytném opatření, kdy došlo k uzavření sekretariátu Československé obce legionářské v době nouzového stavu kvůli pandemii COVID-19 v České republice, můžeme konečně oznámit, že od 11. 5. 2020 je sekretariát ČsOL již opět v běžném provozu. Stejně tak fungují i pracoviště projektu Legie 100 a projektu Péče o válečné veterány. 

Velmi komorní byly kvůli mimořádným hygienickým opatřením letošní oslavy 75. výročí osvobození v Rokycanech. Bratři z rokycanské jednoty Československé obce legionářské společně se zástupci města a dalších organizací položili věnce a květiny u několika pomníků ve městě. Za Město Rokycany položili věnce starosta Václav Kočí a místostarostové Jan Šašek a Tomáš Rada. Mezi hosty byla poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ilona Mauritzová a velitel Územního odboru Policie České republiky plukovník Vlastimil Gregor. 

Členové Československé obce legionářské jednoty Kladno společně s místostarostkou Obecního úřadu v Tuchlovicích Ivou Pencovou a členkou výboru pro rozvoj obce Veronikou Zelenkovou si 5. května 2020 připomněli památku všech, kteří se konce války nedožili ať již padli v boji, či zemřeli v koncentračních táborech. Nejprve položili věnec a kytici u pomníku občanů Tuchlovic, kteří byli vězněni v Terezíně a později zahynuli v koncentračních táborech Mauthausen a Osvětim. 

Dne 5. května probíhá každoročně pietní vzpomínka při Staroměstské radnici v Praze, jako hold památce všech, kteří položili své životy v bojích Pražského povstání. Československá obec legionářská spolu s Magistrátem hlavního města Prahy přikročila v souvislosti s platnými omezeními ke komorní pietě, které se spolu s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a řídícím tajemníkem ČsOL br. Milanem Mojžíšem účastnila rovněž místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská. 

V pondelok 4. mája 2020 uplynulo 101 rokov od tragického úmrtia spoluzakladateľa Československých légií a Československej republiky generála Milana Rastislava Štefánika. Vzhľadom na súčasné zložité podmienky sa nemohli uskutočniť tradičné pietne spomienky ani na Bradle ani v Bratislave. 

Československá obec legionářská jednota Frýdek-Místek si důstojně připomněla 75. výročí osvobození. Již 30. dubna 2020 se poklonili památce padlých vojáků u Památníku v Českém Těšíně Kontešinci a Památníku padlým letcům. Kytice a květiny byly položeny společně s představiteli města Český Těšín, Muzea Těšínska a Matice slezské. 

Dne 5. května 2020 byla zástupci Jednoty ČsOL Praha 9 uctěna památka obětí Pražského povstání v Ďáblicích, památka padlých polských vojáků při osvobozování severovýchodních okrajů Prahy u památníku v Žernosecké ulici a uctěna památka popravených na Kobyliské střelnici. V Hloubětíně členové jednoty Praha 9 uctili u pomníku v Mochovské ulici památku obětí druhé světové války, kteří byli občany Městských částí Prahy 9. 

Na pozvání Městského úřadu v Krupce byla dne 24. dubna 2020 uctěna památka 313 obětí transportu z Ossendorfu. Obětem transportu byl odhalen v roce 1948 pomník na Prokopce, který je každoročně místem konání vzpomínkové akce, které se účastní nejvyšší ústavní činitelé. Letos proběhla pieta komorně. 

Opatření proti probíhající pandemii naneštěstí zhatily realizaci plánovaných velkolepých oslav osvobození po celém Ostravsku. Hrdinové a oběti bojů, od kterých letos uplyne již 75 let, si však bezesporu zaslouží vzdát úctu – ač by šlo jen o skromný, symbolický hold. Proto se zástupci jednoty ČsOL Ostrava I vydali ve dnech 28. a 30. dubna na 23 vybraných míst, která by za normálních okolností navštívili v rámci tradiční poutě ČsOL, nebo účasti na pietních aktech pořádaných místní samosprávou. 

Vážené sestry, vážení bratři,

již druhý měsíc se nacházíme v situaci, která před nás postavila mnohé výzvy. V jiných letech by v tuto dobu vrcholily přípravy na pietní akce k výročí ukončení 2. světové války. Bohužel, letošní
75. výročí osvobození nebude takové, jaké jsme si plánovali. Jistě se ale shodneme, že zdraví je to nejcennější a v těchto dnech je třeba o něj dbát více než jindy. 

Vzhledem k současné situaci, nejen v České republice, ale také v zahraničí, se nemůžeme shromažďovat ve větších skupinách. Bohužel, na základě těchto nepříznivých podmínek nemůžeme pořádat důstojné akce, které by si 75. výročí osvobození zasloužilo. Velmi nás mrzí, že členové opavské jednoty Československé obce legionářské, kteří se osobně zasloužili v boji proti nacismu se těchto akcí nemohou aktivně zúčastnit. Touto cestou bychom jim rádi poděkovali za jejich obětavost a nasazení vlastních sil za nás všechny. Uvědomme si, že svoboda nebyla vždy samozřejmostí. 

Vážení občané a příznivci Československé obce legionářské, zanedlouho si budeme připomínat 75. výročí vítězství v druhé světové válce, které jsme dlouho očekávali a nejen Československá obec legionářská se připravovala na náležitý rozsah slavností a vzpomínkových akcí. Zvláště se na oslavy těšili veteráni druhé světové války. 

S těžkým srdcem jsme přijali zprávu o úmrtí členky plzeňské jednoty Československé obce legionářské, účastnice domácího protinacistického odboje, sestry Miluše Kepkové. Zemřela v pátek 10. dubna 2020, pohřeb se koná 22. dubna v kruhu rodinném a s účastí předsedy jednoty. Bylo jí 93 let. 

30. března 1920 byl přijat zákon č. 252/1920 Sb., kterým byla vydána ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti. Přesně před sto lety byla uzákoněna podoba našeho nejdéle používaného státního symbolu - státní vlajky. Ta nás od té doby provází, radostně a s pýchou k ní vzhlížíme v časech dobrých a s nadějí se k ní obrací náš zrak v dobách nejtěžších. Nevzdali jsme se jí ani v těžkých letech druhé světové války, kdy pod jejími barvami bojovali naši vojáci v zahraničí. 

I sedmdesát pět let po válce vyvolává mnohé otázky nálet amerických bombardérů na hlavní město Protektorátu Čechy a Morava uskutečněný v únoru posledního válečného roku. V pozadí tohoto leteckého útoku však leží poslední nálet na Prahu, který se uskutečnil v neděli 25. března 1945.

V té Praze, kde je smrt už každodenním hostem, 
zní štěkot výstřelů v šeru za Prašným mostem, 

kapitán Morávek střílí za své dva druhy, 
je první jarní den, rok čtyřicátý druhý. 

Těmito slovy písně „Když v Praze v první jarní den naposled zasněží“ zvěčnil letos zesnulý skladatel Jan Vyčítal památku jednoho z nejznámějších příslušníků československého protinacistického odboje - štábního kapitána Václava Morávka. Ten padl v boji s přesilou německých gestapáků v sedm hodin večer 21. března 1942 poblíž křižovatky zvané Prašný most v pražských Dejvicích. 

Z důvodu ohrožení zdraví a v souladu s vyhlášeným nouzovým stavem přechází projekt Péče ČsOL o válečné veterány na krizový režim COVID-19. Proto jsou již od konce minulého týdne až do odvolání zrušeny jakékoliv aktivity osobního kontaktu s válečnými veterány zařazenými v projektu PoVV. 

Vážené sestry, vážení bratři,

nacházíme se v situaci, kterou si mnoho z nás nejspíš nedokázalo ještě před pár dny ani představit. Pro mnohé z nás je to poprvé, kdy jsou naše životy převráceny z běžného režimu do nouzového stavu. Jistě se každý s nastalou situací snaží sžít, jak dovede. Jsme si ale vědomi i toho, že mnoho z našich členů se může v těchto dnech dostat do nelehké situace, se kterou si sami nemohou poradit. 

Ještě v den vyhlášení uzavření základních a středních škol v České republice v souvislosti se zamezením šíření nemoci COVID-19, v úterý 10. 3. 2020, se uskutečnila na nějaký čas poslední přednáška člena plzeňské jednoty Československé obce legionářské pro školáky. Žáky 3. - 5. třídy základní školy v Tymákově na Plzeňsku navštívil br. Petr Tolar, aby jim přiblížil téma československého odboje proti nacismu během druhé světové války a představil vybavení našich vojáků. 

Smutné výročí začátku německé okupace Čech a Moravy roku 1939 si v neděli 15. 3. 2020 připomenuli členové Československé obce legionářské společně se zástupci Senátu i Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Magistrátu hlavního města Prahy a České obce sokolské. 

Z důvodu vyhlášení nouzového stavu kvůli pandemii COVID-19 v České republice je sekretariát Československé obce legionářské v hotelu Legie (Sokolská 33, Praha 2) až do odvolání uzavřen. 

V sobotu 7. března jsme uctili památku 170. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka u jeho pomníku v Uzenicích u Blatné. Tuto vzpomínku organizovala Československá obec legionářská, jednota Strakonice ve spolupráci s obcí Uzenice, Tělocvičnou jednotou Sokol Blatná, Obcí baráčníků z Radomyšle a městem Sedlice. 

V neděli osmého března proběhl v Mokrouších na Rokycansku vzpomínkový akt za příslušníka 1. čs. samostatného praporu v SSSR, nadporučíka Jana Kudliče. V řadách praporu se zúčastnil prvního vystoupení této jednotky při obraně přístupů k Charkovu, na počátku března 1943. Součástí těchto bojů byla i památná bitva o Sokolovo. 

S ohledem na nařízení vzešlá z jednání Bezpečnostní rady státu a na prevenci před šířením epidemie COVID-19 způsobenou koronavirem SARS-CoV-2 nebude pojízdná expozice věnovaná československým legiím – Legiovlak – uvedena v provoz v původně plánovaném termínu, tj. 15. 3. 2020. Až do odvolání Legiovlak nebude zpřístupněn veřejnosti. 

V sobotu 7. března 2020 jsme tradičně navštívili Lány. Přijeli jsme uctít památku T. G. Masaryka, zakladatele našeho státu. Pietní akt začal v 10.00 hod. položením věnců a kytic na lánském hřbitově. První položil věnec prezident republiky Miloš Zeman, dále předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny ČR Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš a další představitelé politického a veřejného života. Nechyběli legionáři ani sokolové.  

V neděli, 8. března 2020, oslavila krásné 95. narozeniny paní Helena Steblová, která v roce 1944 zachránila život partyzánu Janu Heczkovi z Košařisk. 

V pátek 6. března dopoledne uspořádala Československá obec legionářská s podporou Ministerstva obrany ČR a Posádkového velitelství Praha pietní akt u Památníku československých zahraničních vojáků II. světové války na Vítězném náměstí v Praze. 

Jako pořadatelé upozorňujeme, že na základě rozhodnutí Ministerstva obrany České republiky bylo z důvodu obav o šíření nemoci COVID-19 zrušeno tradiční setkání vedoucích představitelů ministerstva a Generálního štábu Armády České republiky s vojenskou veřejností při příležitosti 77. výročí bojů u Sokolova a 75. výročí bojů u Jasla, které se mělo uskutečnit v pátek 6. 3. 2020 v hlavním sále Ministerstva obrany ČR (Valy, Praha 6). 

V sobotu 22. února se členové plzeňské jednoty Československé obce legionářské zúčastnili pietního aktu v Nepomuku, který se konal na paměť osádky amerického bombardéru B-24J Liberator, jenž byl sestřelen německými stíhači a dopadl přesně před 76 lety, 22. února 1944, nedaleko osady Dubeč severně od Nepomuka. V jeho troskách zahynulo devět z deseti členů osádky. 

V sobotu 15. února 2020 zemřela válečná veteránka Marie Matějková. Byla dlouholetou členkou Československé obce legionářské Kladno. Členkou ČsOL byla od roku 1995. Ve čtvrtek 13. února 2020 oslavila 94. narozeniny. 

Potřetí se v rámci spolupráce mezi Národním památníkem hrdinů heydrichiády a Československou obcí legionářskou uskuteční interaktivní přednáškový blok určený pro žáky 9. tříd základních škol a studenty středních škol k výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava nazvaný "Tak jsme žili...". Uskuteční se v pondělí 16. 3. 2020. 

Dne 4. února 2020 uspořádala jednota Československé obce legionářské Ostrava 1 v Centru PANT (Čs. legií 22, Moravská Ostrava) první z řady letošních besed na téma sporu o Těšínsko, čímž navázala na svůj loňský vědecký workshop "Těšínsko a střední Evropa 1918 - 1920" a další aktivity spjaté s komemorací tohoto konfliktu a jeho obětí. 

V pátek 24. ledna 2020 představil br. Lukáš Lexa z hodonínské jednoty Československé obce legionářské žákům Waldorfské základní školy v Brně-Žabovřeskách historii a výstroj československých legií. 

Letošní rok je rokem 100. výročí návratu čs. legionářů do vlasti. V čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně, se ve čtvrtek 23. ledna, ve spolupráci s Klubem Muzea Těšínska a s Městskou knihovnou Český Těšín, uskutečnila přednáška s besedou k tomuto tématu. 

Snahou terénních pracovníků projektu "Péče o válečné veterány" (PoVV) Jihomoravského kraje v roce 2019 bylo organizování pravidelných společných setkání druhoválečných veteránů s veterány novodobých mírových misí, při příležitost oslav významných jubileí, nebo významných společenských akcí, událostí a výročí. 

Jedním z důležitých cílů projektu "Péče o válečné veterány" (PoVV), který již několik let realizuje ČsOL ve spolupráci s ministerstvem obrany je organizování setkání válečných veteránů při společných oslavách jejich významných jubileí, gratulace při příležitost jejich narozenin a společná setkání při společenských událostech a vzpomínkových akcích. Tyto jsou rovněž spojeny s předáváním květin a věcných dárků. Od roku 2016 se projekt péče o válečné veterány zaměřuje kromě druhoválečných veteránů i na další cílovou skupinu, kterou jsou váleční veteráni účastníci novodobých mírových misí, starší 60 let a váleční veteráni 3.odboje. 

Památník Lidice pod záštitou Ministerstva kultury, ve spolupráci s Pardubickým krajem, statutárním městem Pardubice, městem Sezemice, Československou obcí legionářskou, Českým svazem bojovníků za svobodu a Ing. Janou Bobošíkovou, pořádá od roku 2008 pravidelné setkání pamětníků k připomenutí výsadkové operace Silver A, činnosti domácího a zahraničního odboje na Pardubicku a tragického osudu osady Ležáky. 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek navštívil 9. ledna 2020 v doprovodu hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a náměstka primátora Pardubic Jakuba Rychteckého Larischovu vilu v Pardubicích. Ta byla na podzim loňského roku zapsána na seznam Národních kulturních památek. Pardubický kraj, společně se statutárním městem Pardubice a Ministerstvem kultury ČR, dlouhodobě pomáhají Československé obci legionářské s její záchranou a obnovou. V loňském roce se kraj i město zavázaly poskytnout legionářům celkově 30 milionů korun. Na opravu vily pravidelně přispívá i Ministerstvo kultury ČR. Práce na objektu pokračují neustále i v těchto dnech. 

Dne 6. ledna 2020 jsme navštívili válečnou veteránku, členku Jednoty ČsOL v Kladně Olgu Mauleovou. Členové kladenské jednoty ČsOL jí společně s panem primátorem Danem Jiránkem přišli popřát k 94. narozeninám. Vždy se na setkání těšíme, protože "naše Olinka" jak jí říkáme, je dobrou vypravěčkou a společně s manželem se skvěle doplňují. Celý život jsou si vzájemně oporou a ani v letošním roce tomu není jinak. Vzali se v roce 1948, takže letos oslaví již 72 let společného života. 

PF 2020

PartneřiNavštivte© 2015 Českoslovenká obec legionářská
patka