Korejský poloostrov byl v minulosti zmítán mnoha boji a mocenskými touhami různých národů. A právě do jedné etapy dějin tohoto poloostrova nepřímo zasáhli i naši legionáři. V loňském roce uplynulo 100 let od doby, kdy se českoslovenští legionáři nesmazatelně zapsali do historie Koreje a především boje Korejců za svou nezávislost, když jim pomohli s vyzbrojením jejich armád odboje. Od roku 1910 bylo totiž území Koreje anektováno Japonci, kteří poloostrov ovládali až do konce druhé světové války.
Ve středu 7. dubna 2021 uplynulo rovných osmdesát let od tragické smrti československého letce britského Královského letectva Oldřicha Kestlera rodáka z Čižic na Plzeňsku. Jeho památku uctil člen plzeňské jednoty Československé obce legionářské br. Martin Marek položením kytice a zapálením svíce u pomníku obětí světových válek ve Štěnovicích.
V sobotu 27. března 2021 ve velké obřadní síni na kladenských hřbitovech se z Marií Šupíkovou naposledy přišli rozloučit její milovaní rodinní příslušníci, přátelé a známí, kteří si jí vážili a měli rádi. Za Československou obec legionářskou jednotu Kladno se její památce poklonili předsedkyně jednoty Eva Armeanová, novodobý válečný veterán Ivo Bedrna a člen výboru Stanislav Pítr.
Dnes nás zasáhla zpráva o úmrtí pana plukovníka Karla Vávry, ředitele Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR. Ve věku 50 let podlehl nemoci Covid-19 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
V době distanční výuky, kdy učitelé hledají cesty, jak dětem předávat látku v online prostředí, se základním a středním školám nabízí zajímavá novinka. Historie v kartách je pokus o přenesení učebnice dějepisu do interaktivní, hravé podoby. Autor této obrázkové encyklopedie Zdeněk Ležák nabízí učitelům i dětem možnost zapojit se do vytváření legionářského světa.
Ve čtvrtek večer 4. března 2021 se na Československou obec legionářskou a Ministerstvo obrany ČR obrátil pan Václav Vinický s informací o válečném veteránovi, který leží na Paliativním oddělení Příbramské nemocnice, s žádostí, zda by pro něho nešlo něco udělat. Hned druhý den ráno jsme začali konat.
Dne 18. března 2021 zemřel ve věku 69 let na koronavirové jednotce Oblastní nemocnice Náchod člen Jednoty Československé obce legionářské Hradec Králové podplukovník ve výslužbě Ing. Jan Kudláček.
Po poledni 21. března 1942 zůstal po boji s přesilou příslušníků německého gestapa u tramvajové zastávky Prašný most v pražských Dejvicích ležet mrtvý odbojář, kterému se říkalo mnoha jmény, ale zřejmě nejvíce se uchytila jeho přezdívka "Pobožný střelec". Byl to bývalý štábní kapitán, člen vojenské odbojové organizace Obrana národa, Václav Morávek.
Letošní pietní vzpomínka na obránce Czajankových kasáren v Místku se uskutečnila jinak než v předchozích letech. Členové Československé obce legionářské jednoty Frýdek-Místek a představitelé města si bojové vystoupení příslušníků 8. pěšího pluku "Slezského" proti německým okupantům, od kterého uplynulo 82 let, připomněli v pondělí 15. března 2021 individuálně za dodržení všech protiepidemiologických opatření v nouzovém stavu.
Patnáctý březen patří k nejsmutnějším dnům naší novodobé historie. V roce 1939, před 82 lety, obsadily území Čech a Moravy oddíly německé branné moci. Nastalo šestileté období temna, kdy zemřely tisíce nejlepších československých vlastenců. Československá obec legionářská na ně nezapomíná, a proto pravidelně pořádá pietní shromáždění u sochy Tomáše G. Masaryka na pražských Hradčanech.
Členové Jednoty Československé obce legionářské Olomouci 1 si v Olomouci vždy tradičně připomínali okupaci českých zemí v březnu 1939. Od roku 2018 si pak nově připomínají i další tragickou událost našich dějin, a to 21. březen 1942. V tento padl při přestřelce s pražským Gestapem příslušník legendární odbojové skupiny Tři králové škpt. Václav Morávek.
Členové Jednoty Československé obce legionářské v Hradci Králové i v současné restrikcemi nabité době nezapomínají na význačná výročí spjatá s bojem našich předků za samostatný stát. K úctě k obětem předků za svobodu národa a vlasti vedou bratři také své potomky. Bratr Jiří Pachole s dcerou položili květiny u příležitosti 103. výročí bitvy u Bachmače květiny u sousoší představující ruského, italského a francouzského legionáře, Památníku osvobození.
Díky webu Československé obce legionářské se každý může podívat do tváře již 13.205 legionářům. Pracovníci Legiovlaku, kteří zatím nemohou přivítat jeho nadšené návštěvníky, každý den zpracovávají desítky dokumentů, které získali při jeho cestě v letech 2015-2020 a rozšiřují veřejně přístupnou databázi www.krevlegionare.cz.
V neděli 7. března 2021 připomenuli členové plzeňské jednoty Československé obce legionářské individuální položení květin a zapálení svíček u příležitosti 171. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.
Sedmý den v měsíci březnu je již více jak sto let neodmyslitelně spjat s osobností T. G. Masaryka (1850–1937). Narozeniny prvního československého prezidenta se staly v meziválečném období příležitostí pro oslavu čerstvě nabyté státnosti a také pro veřejné deklarování úcty a vděku za Masarykovy zásluhy na jejím vydobytí. Sedmý březen neztratil na svém významu ani v dobách nesvobody, kdy byl Masarykův mravní příklad a odkaz zdrojem sebevědomí i naděje v návrat svobody a demokracie. Tím bezesporu zůstává i v dnešní době.
Taktéž v letošním "pandemickém" roce si členové Jednoty Československé obce legionářské Olomouc 1 "6. čs. střel. pluku Hanáckého" připomněli dvě velké události našich novodobých dějin. Předně se její uniformovaní členové pod tradičním vedením br. místopředsedy Tomáše Brenzy zúčastnili piety na Žižkově náměstí u pomníku prezidenta osvoboditele Tomáše Garrigue Masaryka. Následně se přesunuli k budově historických Hanáckých kasáren.
V neděli 7. března 2021 uplynulo 171 let od narození prezidenta Osvoboditele, Tomáše Garrigue Masaryka. První československý prezident, humanista, filozof a pedagog se narodil 7. března 1850 v Hodoníně.
Dnes v dopoledních hodinách se v Ústřední pohřební síni na Olšanských hřbitovech v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s válečným veteránem druhé světové války a členem Československé obce legionářské br. mjr. v. v. Sigmundem Hladíkem. Řízením nezvratného osudu bohužel nezůstali po bratru Hladíkovi žádní příbuzní. Z toho důvodu se Československá obec legionářská ujala cti, aby válečného veterána doprovodila na jeho poslední cestě a pohřeb zajistila. Za ČsOL promluvil při smutečním obřadu vedoucí projektu Péče ČsOL o válečné veterány br. Ing. Viktor Šinkovec. Za rezort obrany se posledního rozloučení účastnil vedoucí Odboru pro válečné veterány MO pan plk. Ing. Karel Vávra. U rakve stála stráž praporu ČsOL ve stejnokrojích 1. čs. armádního sboru v SSSR, v jehož řadách br. Hladík bojoval.
Před 77 lety, 22. února 1944, dopadl na samotu Dubeč u obce Prádlo na Nepomucku sestřelený americký bombardér B-24 Liberator pojmenovaný "Miss Fortune". Posádka poručíka George M. Goddarda zahynula, zachránil se pouze zadní střelec seržant Raymond A. Noury, kterého výbuch letounu v bezvědomí vymrštil ze stroje a tlaková vlna mu otevřela padák. Zbytek války strávil v německém zajetí, do západních Čech se několikrát vrátil a zemřel v roce 2013.
V Edici pamětí Československé obce legionářské, kterou Československá obec legionářská vydává ve spolupráci s Nakladatelstvím Epocha s.r.o., vyšlo již dvanáct dílů vzpomínek československých legionářů z první světové války. Třináctý díl edice tuto sérii rozšiřuje o první paměti účastníka československého druhého odboje. Jedná se o zážitky vojáka ze Středního Východu a letce britského Královského letectva Miloslava Bittona Kratochvíla pod názvem "Na poslední chvíli".
V neděli 14. února 2021 zemřel válečný veterán, člen Československé obce legionářské jednoty Praha 2, bratr major v. v. Sigmund Hladík. Bývalému příslušníkovi 1. čs. armádního sboru v SSSR bylo 93 let. Čest jeho památce.
Na přelomu loňského a letošního roku jsme si bohužel mohli přečíst řadu smutných zpráv o úmrtích válečných veteránů, většinou členů Československé obce legionářské, a to nejen z doby 2. světové války. Smutná zpráva přišla i z italského města Arco, které je úzce spojeno s historií čs. legie. Dne 7. ledna 2021 zemřel pouhý měsíc před svými nedožitými 100. narozeninami Lino Gobbi, veterán italských horských jednotek, kterého si dobře pamatují účastníci pietních akcí ČsOL a Ministerstva obrany ČR, pravidelně pořádaných v Arco od první poloviny 90. let 20. století na památku zde popravených čs. legionářů.
Sté narozeniny oslavil válečný veterán, účastník domácího odboje za druhé světové války a člen Československé obce legionářské jednoty Praha 5, br. plukovník v. v. Ing. Jaromír Lisý. Ke skvělému životnímu jubileu mu popřál br. Viktor Šinkovec, vedoucí projektu Péče o válečné veterány ČsOL, který předal Pamětní medaili k 75. výročí ukončení druhé světové války a dárky za ČsOL i ministerstvo obrany. Připojujeme se ke gratulaci a přejeme hodně zdraví a životní spokojenosti.
V pondělí 1. února 2021 proběhlo za účasti zástupců města, armády a přerovské jednoty Československé obce legionářské slavnostní odhalení a požehnání kovaného kříže od Jiřího Jurdy ml. na hřbitově v Lipníku nad Bečvou. 2, 1 m vysoký kříž umístěný na půlmetrovém kovaném podstavci uctí památku všech padlých v první světové válce. Na kříži je umístěn květ vlčího máku, který se stal symbolem Dne válečných veteránů.
Komplikace spojené s protiepidemickými opatřeními ani mrazivé počasí nezabránily členům Jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1 připomenout alespoň komorním způsobem československo-polský spor o území někdejšího Těšínského knížectví, který kulminoval v lednu 1919 krátkým, avšak krvavým válečným konfliktem. Do bojů tehdy významně zasáhli po boku domácího vojska také navrátivší se pluky československých legií z Francie a Itálie.
Včera zemřel válečný veterán, účastník zahraničního odboje během druhé světové války, bratr poručík v. v. Alexander Burger. Jednalo se o jednoho z posledních pamětníků dramatických ústupových bojů československé divize ve Francii z června roku 1940. Byl dlouholetým členem Československé obce legionářské v jednotě Praha 10. Čest jeho památce.
V požehnaném věku zemřel Josef Kotyza, válečný veterán, bývalý příslušník 1. čs. armádního sboru v SSSR, volyňský Čech a člen plzeňské jednoty Československé obce legionářské. Bylo mu 98 let. Čest jeho památce.
V neděli 24. ledna si členové Československé obce legionářské připomenuli 133. výročí narození československého legionáře, vojáka a politika, generála Jana Syrového. Na hrob Jana Syrového a jeho manželky Anny umístěný na Olšanských hřbitovech v Praze položili věnec.
V neděli 27. prosince 2020 se uskutečnily za účasti členů spolku Vize70plus a Jednoty Československé obce legionářksé Ostrava 1 pietní akty na památných místech partyzánského odboje v Beskydech, jejichž cílem bylo připomenout dramatické události, které rezonovaly Protektorátem Čechy a Morava v letech 1944-1945. Vzhledem k pandemické situaci proběhla akce bez veřejnosti, pouze za účasti čestných stráží v dobovém partyzánském oděvu a ústroji.
S lítostí sdílíme zprávu, kterou jsme obdrželi. Dne 14. ledna 2021 zemřel válečný veterán, účastník operací POUŠTNÍ ŠTÍT a POUŠTNÍ BOUŘE, spisovatel, bratr nadrotmistr Dalibor Petr. Člen Československé obce legionářské jednoty Olomouc 1 zemřel ve věku 51 let. Čest jeho památce.
V pátek 15. ledna 2021 jsme si připomenuli 106. výročí narození plukovníka in memoriam Arnošta Steinera, čestného občana statutárního města Třince. Vzhledem k přijatým opatřením nouzového stavu, jsme letos individuálně vzdali úctu tomuto hrdinovi 2. světové války, který byl, mimo jiné, vyznamenán sedmi Československými válečnými kříži 1939.
Konec loňského roku byl v Jednotě Československé obce legionářské Olomouc 1 na smutné události bohužel více než bohatý. Na dodatečné přání rodiny musíme informovat, že již v polovině listopadu řady naší olomoucké jednoty navždy opustil účastník protinacistického odboje František Cvoliga.
Dne 6. ledna 2021 zemřela dlouholetá obyvatelka Domova péče o válečné veterány v Karlových Varech paní Emílie Novotná. Odešla válečná veteránka, zdravotní sestra ze Svobodovy armády, veliká žena. V DPVV v Karlových Varech žila od roku 2010. Zde zanechala nezapomenutelnou stopu.
V úplném závěru roku 2020 vydala Československá obec legionářská publikaci, která se věnuje historii československé domobrany v Itálii, poněkud pozapomenuté součásti armády nové republiky, která se však zapojila do obrany jejích hranic během války s Maďarskou republikou rad.
Blíží se bohužel den, kdy z tohoto světa odejde i poslední účastník našeho druhého odboje. Po tom, co v listopadu loňského roku opustil řady Jednoty Československé obce legionářské Olomouc 1 dlouholetý aktivní člen a válečný veterán František Cvoliga, vám musíme s lítostí oznámit, že na prahu nového roku svoji pouť ukončil také další příslušník protinacistického odboje Pavel Tarnavský.
Jednotě Československé obce legionářské Ostrava 1 se v uplynulém roce podařilo i navzdory všem komplikacím vyplývajícím z nutných protiepidemických opatření úspěšně realizovat celou šňůru branných akcí pro školní mládež a také dva tradiční střelecké memoriály pro své členy a příznivce. Akce byly stejně jako v minulých letech finančně podpořeny Ministerstvem obrany České republiky a Ústředím Československé obce legionářské.